Rodzaje manekinów krawieckich
Jak każdy manekin, dzielą się one na kategorie lub rodzaje. Najpopularniejsze z nich to manekiny krawieckie regulowane. Mają one regulowany korpus. Można zmieniać jego wysokość lub szerokość. Służy to dopasowaniu ubrań do określonego rozmiaru tworzonego ubrania. Jest to nieco droższa inwestycja, jednakże bardzo przydatna i komfortowa w użyciu. Dzięki temu krawiec ma łatwiejszą pracę. Istnieją także manekiny krawieckie, które mają regulowaną nóżkę. Jest to stworzone w celu dopasowania jego wysokości do wysokości krawca lub wysokości osoby, na którą jest tworzona odzież. Drugim rodzajem jest podział manekinów krawieckich na damskie i męskie. Tak jak w prawdziwym życiu, ludzie dzielą się na płeć damską i męską, tak w świecie manekinów ta rozbieżność musi być zachowana. Występują również manekiny z imitacją sylwetki dziecka. Taki podział umożliwia osobie szyjącej szerokie projektowanie na różne osoby.
Manekin krawiecki na wystawie?
Zdarza się tak, że osoba projektująca ubrania ma otwartą pracownie dla osób z zewnątrz. Można u nich bezpośrednio zakupić odzież. W związku z tym stworzone zostały manekiny krawieckie z eleganckimi dodatkami, które mają się dobrze prezentować. Dzięki temu krawiec może na takim manekinie szyć ubrania, ale również wykorzystać go później jako manekin wystawowy, który będzie prezentował odzież, która została przez niego stworzona. Jest to ekonomiczne, wygodne rozwiązanie, które stosuje coraz więcej projektantów. Taki manekin krawiecki może również służyć aranżacji wnętrza pracowni krawieckiej. Będzie to idealny dodatek, który wkomponuje się w całą atmosferę pomieszczenia. Sklepy stacjonarne również korzystają z manekinów krawieckich, ze względu na możliwość ich regulacji. W związku z częstą dostawą nowej odzieży, dzięki regulowanym manekinom krawieckim, ekspedientki mogą dopasować manekina do ubrania, który będzie się na nim prezentował.
Dostępne manekiny krawieckie - https://my-mannequins.pl/ i nie tylko.
Wykonanie manekina krawieckiego
Jego budowa oczywiście przypomina sylwetkę człowieka, jednakże bez głowy, nóg i rąk. Stelaż (kołek w miejscu głowy oraz nóżka) najczęściej jest wykonany z metalu lub drewna. Jego korpus jest najczęściej styropianowy, w celu łatwego wbicia igły, jednakże często pokrywany jest cienkim, naciągniętym materiałem. Całość może być pomalowana, przeważnie na kolor czarny lub biały. Wykonanie manekina krawieckiego często jest na zlecenie. Osoby zlecające określają rozmiar lub przedział rozmiarów, materiał i budowę. Po obszernym opisie firmy produkujące manekiny tworzą określony manekin krawiecki według wytycznych i wysyłają do osoby, która zleciła jego wykonanie. Firmy produkujące manekiny najczęściej mają w swojej ofercie przykładowe manekiny krawieckie, jednakże w przypadku wymagających klientów muszą stanąć na wysokości zadania i stworzyć projekt manekina taki jaki jest podany w zleceniu. Manekiny krawieckie wykonano tak, aby były trwałe i użytkowe.