Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Legnica
Juwenalia nie dla studentów?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Dlaczego za koncerty na juwenaliach mamy płacić, pytają studenci. Rzecznik legnickiej uczelni kwituje w stylu: "bo tak".

Od najbliższej środy władzę w mieście przejmą legniccy studenci. Na kilka dni zapomną o wkuwaniu, wykładach i ćwiczeniach. Będzie liczyła się tylko dobra zabawa. A jeśli impreza to przede wszystkim koncerty. Nie ulega wątpliwości, że pod względem zaproszonych gwiazd, legnickie święto studentów organizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona, przyćmi juwenalia w niejednym mieście na Dolnym Śląsku. Na dziedzińcu uczelni wystąpi muzyczna ekstraliga. Kult z Kazikiem Staszewskim, Lady Pank, Urszula, Łzy i Maryla Rodowicz, to tuzy, których reklamować nie trzeba. Do tego inne mniej popularne, ale już lubiane - Kto To, Paprika Korps i inne. Tak wielu gwiazd nie uraczą studenci w innych miastach, np. na Bachanaliach w Zielonej Górze wystąpią Big Cyc i Lady Pank, na Piastonaliach w Opolu zagra m.in. Closterkeller. Nie wspominamy o bliższych nam Głogowie czy Lubinie, bo tam studenckie święta pod względem koncertów, na tle Legnicy wypadają mizernie. Ale w tej beczce miodu zawsze znajdzie się łyżka dziegciu.

- Dlaczego koncerty w czasie studenckiego święta są płatne? Dlaczego mamy płacić za zabawę, która jest dla nas? Wiele razy bywałem na juwenaliach we Wrocławiu, a nawet specjalnie jeździłem kiedyś do Poznania. Wszędzie wejścia na koncerty były darmowe. Dlaczego więc w Legnicy jest inaczej? To jest święto studentów czy VIP-ów? – pyta nas jeden ze studentów PWSZ (nazwisko do wiadomości redakcji).

Zanim poprosiliśmy o wyjaśnienie przedstawiciela legnickiej uczelni, sprawdziliśmy, jak to jest w innych akademickich miastach. We Wrocławiu na niektóre koncerty z okazji juwenaliów, studenci muszą zapłacić od 15 do nawet 30 zł. Na Uniwersytecie Zielonogórskim wejście na koncertowe "Bachanalia" kosztuje przysłowiowe dwa złote, natomiast opolskie Piastonalia są całkowicie za darmo. Jest jedno "ale". W Legnicy wystąpi mnóstwo gwiazd, a w grodzie Bachusa czy Opolu - poza wspomnianymi Big Cyc czy Lady Panki - drugi, a nawet trzeci garnitur polskiego show biznesu. A sprowadzenie gwiazd kosztuje i to sporo. Więc pewnie legnicka uczelnia liczy choćby na zwrot poniesionych kosztów i dlatego nie mogła pozwolić sobie na darmowe koncerty. Ale co na to rzecznik PWSZ?

- Chciałby pan mieć te koncerty za friko? – pyta nas Mirosław Szczypiorski, rzecznik legnickiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Tłumaczymy, że nie my, tylko może studenci. Więc pytamy ponownie: "dlaczego są płatne?", na co rzecznik kwituje: "ponieważ są płatne". Na koniec tej interesującej rozmowy pytamy rzecznika o koszty studenckich koncertów.

- Nie jestem w stanie udzielić teraz takiej informacji, ponieważ koszty juwenaliów będą znane po ich zakończeniu – dodaje wyraźnie już poddenerwowany uczelniany rzecznik, rzucając w końcu słuchawką.

Nie zagłębiając się już w lakoniczną wypowiedź Mirosława Szczypiorskiego, warto lepiej zastanowić się nad tematem płatnych koncertów. Jak widać w wielu akademickich miastach za wejściówki na studenckie koncerty trzeba zapłacić i nikt się temu nie dziwi. Oczywiście, koszt biletu, np. w Legnicy, jest śmiesznie niski, bo 10 zł za Kult czy Lady Pank to raptem dwa kufle piwa w "Pacykarzu". Inni idą dalej twierdząc, że Kult czy Lady Pank są warci każdych pieniędzy, by obejrzeć ich w akcji.

Ale czy racji nie mają też studenci, który uważają, że juwenalia powinny być darmowe, jak za starych, dobrych czasów. I nie chodzi o koszt, ale o zasadę. Jesteśmy ciekawi Waszego zdania na ten temat.


Tomasz Jóźwiako © 2007 - 2021 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl