Podstawą tej kolekcji jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto–Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku. Tworzą ją różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru nō. Jednym z ważnych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar autora).
Z kolekcji Muzeum Manggha prezentuje fragment tej wyjątkowej kolekcji, zapewne jej najcenniejszą część: drzeworyty ukiyo-e, zbiór kimon i pasów obi oraz szablonów farbiarskich (katagami), rekwizyty teatralne (maski i kostium teatru nō). Do najpiękniejszych i wyjątkowych należy m.in. „biała porcelana” – hakuji.
W kilku przestrzeniach przedstawione są charakterystyczne elementy sztuki i kultury japońskiej: drzeworyty ukiyo-e, kimono i teatr. Inspiracje sztuką Japonii ilustrują prace Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, grafiki Karola Frycza i Witolda Wojtkiewicza z „Teki Melpomeny” oraz rysunki i akwarele Andrzeja Wajdy z podróży do Japonii.
Scenariusz i aranżacja ekspozycji - dr Anna Król, Muzeum Manggha.