Podczas Dnia Flagi odbyło się też m.in. wspólne tańczenie poloneza, były warsztaty i atrakcje dla dzieci. Prawdziwą „perełką” tego dnia stała się projekcja - na telebimie w Rynku - unikatowego filmu: najstarszej ekranizacji „Pana Tadeusza”, największej produkcji polskiej kinematografii okresu międzywojennego. Premiera odbyła się w 1928 r., a uczestniczył w niej m.in. marszałek Józef Piłsudski. Film zaginął w czasie wojny, jego fragmenty niemal cudem udało się odnaleźć i na nowo zmontować.
Ponieważ jest niemy, legniczanie mieli okazję obejrzeć go z muzyką wykonywaną na żywo przez muzykologa, kompozytora i performera Marcina Pukaluka. To właśnie on napisał współcześnie muzykę do filmu. - Przy tworzeniu dźwięków kierowałem się głównie własną wyobraźnią, ale starałem się, aby muzyka jak najwierniej nawiązywała do rytmu poezji Adama Mickiewicza - powiedział nam Marcin Pukaluk.
Legniczanie przekonali się, że zrobił to znakomicie. Muzyka zabrzmiała przepięknie, była wspaniale wykonana i niesamowicie nawiązywała do klimatu filmu.
W animacjach 2. maja uczestniczyli m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”, artyści Teatru Avatar, seniorzy z Centrum Seniora i Dziecięco-Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta.