Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Legnica
Czym jest akcyza?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
W Polsce mamy do czynienia z wieloma podatkami. Jednak nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ dzięki tym pieniądzom możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie państwa. Dlatego, choć często jest to bardzo bolesne dla portfela podatnika, to nie ma innego wyboru, jak tylko zapłacić wszelkie należności. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że jednym z najpopularniejszych podatków jest akcyza. Właśnie z tego powodu warto dowiedzieć się więcej na jej temat.
Czym jest akcyza?

Akcyza – co to właściwie jest?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że akcyza to jest po prostu podatek, który jest nałożony na niektóre produkty i właśnie z tym jest najczęściej kojarzony. Jednak warto też zwrócić na inne informacje dotyczące akcyzy. Jedna z nich dotyczy łacińskie pochodzenie tego słowa, które należy tłumaczyć jako obcinać lub ustanawiać. Poza tym niezwykle istotne jest to, że akcyza należy do podatków pośrednich, tak samo, jak podatek odciągany od towarów i usług. Jednak należałoby zwrócić uwagę na fakt, że akcyza jest nałożona tylko na poszczególne towary.

Na jakie produkty jest nałożona akcyza?

Jak już zostało wspomniane, akcyza nie jest podatkiem nałożonym na wszystkie produkty. Wszystkie informacje można znaleźć w ustawie z dnia 06.12.2008 roku o podatku akcyzowym. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że niestosowanie się do tych przepisów jest surowo karane. Dlatego tak popularne są firmy logistyczne, które specjalizują się w produktach objętych akcyzą. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu producenci mogą być pewni, że cały proces jest wykonywany zgodnie z obowiązującym prawem. Jednym z przykładów takiej firmy jest: http://pro-log.com.pl/.

Przykładowe produkty, na które nałożona jest akcyza

  • Wyroby energetyczne – należy do nich zaliczyć niektóre wyroby węglowe, jak np. węgiel brunatny, brykiet, węgiel retortowy, koks oraz półkoks, jeżeli mają posłużyć jako materiał opałowy;
  • Energia elektryczna;
  • Napoje alkoholowe;
  • Wyroby tytoniowe, a także susz tytoniowy;
  • Produkcja wyrobów, które są objęte akcyzą;
  • Import towarów akcyzowych.

Jakie są cele akcyzy?

Trzeba przyznać, że każdy podatek, jaki jest nałożony na obywateli lub określone produkty i usługi ma określony cel. Tak samo jest w przypadku akcyzy. Jednym z najważniejszych jest to, że akcyza pozwala na zwiększenie dochodów państwa, dzięki którym może być finansowana polityka społeczna, ale też prawidłowe funkcjonowanie służb bezpieczeństwa i opieka medyczna. Poza tym akcyza jest nakładana na produkty, których użycie lub spożycie powinno być ograniczone. Uznaje się, że wysoka cena określonego towaru może zniechęcać konsumentów do jego zakupu, a co się z tym wiąże również zmniejszenia np. spożycia alkoholu.

Produkcja wyrobów akcyzowych

Każda firma, która zechciałaby rozpocząć produkcję wyrobów akcyzowych, musi zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne jest zgłoszenie rejestracyjne odpowiedniemu naczelnikowi urzędu celnego. Niezwykle istotne jest to, by zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem produkcji lub rozpoczęciem działania, które podlega opodatkowaniu akcyzowemu.


MRDzisiaj
Poniedziałek 17 czerwca 2019
Imieniny
Laury, Leszka, Marcjana

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl
o © 2007 - 2019 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl

Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl