Uniwersytet Coventry został założony w 1843 roku. Zaledwie kilka tygodni temu magazyn Times Higher Education umieścił uczelnię w gronie 100 najlepszych uniwersytetów w Europie (top 100 universities in Europe) pod względem jakości i warunków nauczania, a także w pierwszej europejskiej trójce w kategorii relacji ze studentami.
Władze Uniwersytetu brały pod uwagę również inne czołowe ośrodki akademickie w Polsce, zaś teraz ogłosiły, że swoją najnowszą filię otworzą we Wrocławiu. Ma ona oferować kursy w zakresie przedmiotów zawodowych i technicznych na studiach stacjonarnych i zaocznych, początkowo dla 300 studentów. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, a ich absolwenci otrzymają dyplom Coventry University.
Filia Uniwersytetu Coventry będzie pierwszą tego typu niezależną placówką w Polsce utworzoną przez zagraniczną uczelnię wyższą. W planach jest również możliwość wymiany studenckiej z innymi brytyjskimi jednostkami należącymi do Grupy Coventry University zlokalizowanymi w Coventry, Scarborough i Londynie.
Kształcenie w nowej filii we Wrocławiu będzie oparte na elastycznym modelu, dzięki czemu studenci mogą łączyć naukę z pracą w niepełnym wymiarze godzin, co ułatwi finansowanie studiów.
Uczelnia planuje bliską współpracę z lokalnymi firmami, aby wypracować model edukacji kształcący wykwalifikowanych absolwentów gotowych do podjęcia pracy, wyposażonych w wiedzę i umiejętności zawodowe zwiększające ich szanse zatrudnienia.
Początkowo oferowane programy będą obejmować poziom studiów licencjackich w dziedzinie biznesu, cyberbezpieczeństwa i IT, inżynierii, hotelarstwa i turystyki. Przedstawiciele uczelni zidentyfikowali je jako najbardziej rozwojowe w regionie dolnośląskim. Uniwersytet zamierza rozszerzać portfel kursów.
Prorektor Uniwersytetu Coventry John Latham w towarzystwie osób reprezentujących senat uczelni odwiedzały Wrocław już kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat, spotykając się z władzami miasta, w tym także z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, aby ocenić możliwości uruchomienia filii.
Uczelnia współpracuje już z Politechniką Wrocławską, prowadząc program magisterski w zakresie europejskich systemów i kontroli, dając studentom możliwość studiowania w Polsce i w Coventry.
Prorektor John Latham powiedział:
Nasze wizyty w samym mieście i na uczelni partnerskiej zainspirowały nas do założenia filii we Wrocławiu. Bardzo mocno koncentrujemy się na umożliwieniu studentom zdobycia doświadczenia i zwiększeniu szans na rynku pracy, a zauważyliśmy, że lokalna społeczność nasze wartości podziela. Istnieje wielki apetyt na edukację w elastycznym modelu, jaki oferujemy.
Dzięki temu studenci mogą się kształcić jednocześnie pracując i podnosząc swoje umiejętności. Młodzi ludzie z Polski i Europy Środkowej wysoko cenią edukację w Wielkiej Brytanii, a my chcemy podkreślić, że bardzo chętnie przyjmiemy ich na brytyjskich uniwersytetach, w tym także na naszym Uniwersytecie Coventry.
Otwierając filię pragniemy pokazać, że będziemy oferować elastyczną i zorientowaną na rozwój kariery, lokalną alternatywę, która umożliwi zdobycie dyplomu brytyjskiej uczelni wyższej w dziedzinach, gdzie występuje największe zapotrzebowanie wśród pracodawców.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział:
We Wrocławiu od lat konsekwentnie budujemy gospodarkę opartą na wiedzy, starając się przy tym jak najmocniej włączyć miasto w międzynarodową wymianę wiedzy. Inwestycja Uniwersytetu Coventry z jednej strony wpisuje się więc w naszą długofalową strategię, z drugiej stanowi przedsięwzięcie absolutnie pionierskie. Po raz pierwszy w historii renomowana zagraniczna uczelnia zdecydowała się na tak znaczące zaangażowanie w życie polskiego miasta i otworzenie u nas swojej filii. Jesteśmy przekonani, że skorzystają na tym zarówno nasi mieszkańcy jak i Uniwersytet Coventry - uznawany za jeden z najlepszych oraz najbardziej innowacyjnych w Europie.
Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Ewa Kaucz powiedziała:
Siłą Wrocławia już dziś jest bogate zaplecze akademickie, a inwestycja Uniwersytetu Coventry dodatkowo je wzmocni. Jako miasto zyskamy kolejny atut w rozmowach z potencjalnymi inwestorami oraz magnes przyciągający nowych mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że filozofia kształcenia zaproponowana przez uczelnię, znakomicie wpisze się w realia wrocławskiego rynku pracy, otworzy kolejne perspektywy tak przed studentami jak i przed firmami, w których będą oni w przyszłości pracować.