Na Dolnym Śląsku finansowe dotacje otrzymało 13 placówek oświatowych, w tym aż dwie z Legnicy. Do ministerstwa zgłoszono blisko 2.500 wniosków. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny. Dofinansowanie przyznano 257 zgłoszeniom.
Szkoły, które otrzymały wsparcie finansowe, do 30 listopada zobowiązane są przygotować wystawę złożoną z pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości Polskiej, zgromadzonych, pogrupowanych i opisanych przez uczniów oraz zorganizować wycieczkę patriotyczną związaną tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej.
Zespół Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego planuje otwarcie Izby Pamięci Narodowej, w której wyeksponowane zostaną zgromadzone przez uczniów i rodziców pamiątki związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Otwarciu wystawy towarzyszyć będą prelekcje z udziałem przedstawicieli Związku Sybiraków, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz inscenizacja na temat działań niepodległościowych. Uczniowie samodzielnie wykonają gabloty do ekspozycji pamiątek i przygotują wystawę. Uczestniczyć również będą w wycieczce do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Odbędzie się również test wiedzy historycznej oraz konkursy plastyczny i pieśni patriotycznej.
V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Heweliusza planuje wystawę, zaprojektowanie plakatu i opracowanie ulotki informacyjnej dla społeczności lokalnej i mediów oraz przygotowanie uczniów – ekspertów, którzy będą oprowadzali po wystawie. Zorganizowana zostanie również wycieczka. Uczniowie będą zwiedzać letnią rezydencję prezydentów S. Wojciechowskiego i I. Mościckiego (Spała), twierdzę Modlin, Muzeum Józefa Piłsudskiego (Sulejówek) oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych (Łódź). Społeczność uczniowska wraz z opiekunami setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaakcentuje organizacją konkursów: „Jak Polska stawała się niepodległa?” (plastyczny), legnickiego konkursu „Modnie w niepodległość”, konkursu piosenki „Śpiewająco w niepodległość” oraz stworzenie „Multiteki II RP”.