Podczas każdej edycji FAF publiczność ma okazję podziwiać mistrzowskie aktorstwo gwiazd polskiego i światowego kina. Przez sześć dni prezentowane są obrazy, które dzięki wybitnym rolom na stałe wpisały się do grona wyjątkowych i niezapomnianych. Film jest tu tylko tłem dla aktorów. Organizatorzy festiwalu – Stanisław Dzierniejko (dyrektor naczelny) oraz Bogusław Linda (dyrektor artystyczny) – dobrali obrazy w taki sposób, by widzowie mieli przegląd największych dokonań aktorskich XX i XXI wieku.
Festiwal Aktorstwa Filmowego to także nagrody dla artystów. Co roku statuetkami Platynowego Szczeniaka uhonorowani zostają najwybitniejsi aktorzy filmowi. Do tej pory wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Figura, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Beata Tyszkiewicz, Marek Kondrat, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Jan Englert, Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz i Magdalena Zawadzka. Tegoroczne statuetki trafią do rąk Anny Seniuk i Andrzeja Seweryna.
Nieodłącznym elementem FAF jest konkurs o Złote Szczeniaki. Jurorzy, którymi są wyłącznie aktorzy, wyłaniają najlepsze role pierwszo i drugoplanowe w filmach fabularnych powstałych w ciągu ostatniego roku. Wśród nagrodzonych podczas naszego festiwalu są m.in. Sonia Bohosiewicz, Roma Gąsiorowska, Maja Ostaszewska, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Zygmunt Malanowicz, Artur Żmijewski czy Robert Więckiewicz. W tym roku w jury zasiądą: Jan Nowicki-przewodniczący, Zbigniew Waleryś i Robert Gonera.
Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa jest wyjątkową okazją do osobistego poznania największych gwiazd polskiego kina. W czasie FAF codziennie odbywają się spotkania z aktorami połączone z prelekcjami znawców kina i seansami, a także wydarzenia towarzyszące-koncerty, recitale i spektakle.
Nieodłącznym elementem festiwalu są warsztaty aktorskie dla młodzieży. W tym roku zajęcia poprowadzi aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie dr Małgorzata Lipman.
Warsztaty będą się odbywały w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu od poniedziałku 22.10 do czwartku 26.10, w godz.10.00-15.00Zgłoszenia- przyjmowane są pod adresem: biurofestiwal@poczta.fm
Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu:
• Samorządu Województwa Dolnośląskiego
• Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współorganizatorami festiwalu są również:
• Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
• Gmina Siechnice
• Gmina Bystrzyca Błodzka
• Gmina Strzelin
• Gmina Świebodzice
• Odra-Film-DCF
• Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
• Stajko Film
• Teatr Polski we Wrocławiu
GOŚCIE
• Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Jan Nowicki, Zbigniew Waleryś, Sonia Bohosiewicz, Piotr Machalica, Małgorzata Lipmann, Olgierd Łukaszewicz, Aleksandra Konieczna, Grażyna Błęcka – Kolska, Jan Kolski, Anna Dereszowska, Robert Gonera, Bogusław Linda + laureaci Złotych Szczeniaków ? na najlepsze role filmowe na gali zakończenia.
PROGRAM
20.10. SOBOTA
godz. 19.30
Teatr Polski we Wrocławiu. Gala otwarcia 7.FAF.
Prowadzenie: Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak. Wręczenie Platynowego Szczeniaka dla Andrzeja Seweryna. Program artystyczny: „Chodź ze mną do łóżka” - Sonia Bohosiewicz.
21.10. NIEDZIELA
godz. 16.00
Centrum Technologii Audiowizualnych. „Domówka” – monodram w wykonaniu Soni Bohosiewicz
godz. 18.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. FILM KONKURSOWY „Zimna wojna” - SALA WARSZAWA
Joanna Kulig – rola pierwszoplanowa, Borys Szyc – rola drugoplanowa
godz. 21.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. FILM KONKURSOWY „7 uczuć” - SALA LWÓW
Michał Koterski – rola pierwszoplanowa, Gabriela Muskała – rola drugoplanowa
22.10. PONIEDZIAŁEK
godz. 10.00 – 15.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. Warsztaty aktorskie z Małgorzatą Lipmann
godz. 16.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe.FILM KONKURSOWY „53 wojny ”-SALA WARSZAWA
Magdalena Popławska– rola pierwszoplanowa
godz. 18.00
Centrum Technologii Audiowizualnych. „Mój ulubiony Młynarski” – koncert w wykonaniu Piotra Machalicy
godz. 21.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe.FILM KONKURSOWY „Kamerdyner”-SALA LWÓW
Adam Woronowicz – rola pierwszoplanowa, Anna Radwan, Janusz Gajos – rola drugoplanowa
23.10. WTOREK
godz. 10.00 – 15.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. Warsztaty aktorskie z Małgorzatą Lipmann
godz. 16.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe.FILM KONKURSOWY „Eter”- SALA WARSZAWA
Andrzej Chyra – rola pierwszoplanowa
godz.20.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. FILM KONKURSOWY „Pewnego razu w listopadzie”-SALA LWÓW
Agata Kulesza – rola pierwszoplanowa
24.10. ŚRODA
godz. 10.00 – 15.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. Warsztaty aktorskie z Małgorzatą Lipmann
godz. 16.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. FILM KONKURSOWY „Fuga” – SALA WARSZAWA
Gabriela Muskała – rola pierwszoplanowa, Łukasz Simlat – rola drugoplanowa
godz. 20.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. FILM KONKURSOWY „Jak pies z kotem”– SALA LWÓW
Olgierd Łukaszewicz – rola pierwszoplanowa. Aleksandra Konieczna – rola drugoplanowa
Po filmie spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem i Aleksandrą Konieczną
25.10. CZWARTEK
godz. 10.00 – 15.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. Warsztaty aktorskie z Małgorzatą Lipmann
godz. 17.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe.Wieczór filmowych anegdot z udziałem aktorów uczestniczących w festiwalu
godz. 20.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe. FILM KONKURSOWY „Ułaskawienie”- SALA LWÓW
Grażyna Błęcka – Kolska – rola pierwszoplanowa. Po filmie spotkanie z aktorką i reżyserem
26.10. PIĄTEK
godz. 19.30
Teatr Polski we Wrocławiu. Gala zakończenia 7.FAF
Prowadzenie: Anna Dereszowska i Robert Gonera. Wręczenie nagród Złotego Szczeniaka dla zwycięzców konkursu oraz Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym dla Anny Seniuk. Program artystyczny: „Instrukcja obsługi kobiety”- recital Anny Dereszowskiej
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.
SZCZEGÓLNIE POLACAMY:
• CHODZ ZE MNĄ DO ŁÓŻKA -doskonały monodram Soni Bohosiewicz, która z błyskotliwą inteligencją opowiada o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jest to przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza. Spektakl zobaczą Państwo w niedzielę 21 października o godz. 19.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Bilety do nabycia w kasach teatru i online.
• DOMÓWKA – kolejny świetny monodram Sonii .W niedzielę 21 października w Centrum Technologii Audiowizualnych zobaczymy „Domówkę” Sonii Bohosiewicz-zabawną, pełną anegdot podróż do czasów minionej epoki i największych przebojów w historii polskiej piosenki. W repertuarze m.in. „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „W moim magicznym domku” czy „Płynie w nas gorąca krew”. Bezpłatne wejściówki do nabycia w CeTA. Koncert 21.10. – niedziela, godz. 16.00
• MÓJ ULUBIONY MŁYNARSKI-po Soni Bohosiewicz, 22 października zapraszamy na koncert Piotra Machalicy. O godz. 18:00 w Studiu im. Cybulskiego, aktor zaśpiewa utwory, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”.
• UŁASKAWIENIE- pokaz przedpremierowy w DCF. Najlepsza aktorka tegorocznego festiwalu w Gdyni – Grażyna Błęcka–Kolska i reżyser nagrodzonego filmu Jan Jakub Kolski – wśród gości 7. FAF. Podczas festiwalu przedpremierowo widzowie zobaczą m.in. ściskający za gardło obraz „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. To bardzo intymna opowieść, oparta na wątkach autobiograficznych. Po projekcji planowanej na 25 października, odbędzie się również spotkanie z reżyserem i grającą główną rolę Grażynę Błęcką-Kolską. Pod koniec września na festiwalu filmowym w Gdyni „Ułaskawienie” nagrodzone zostało za najlepszy scenariusza, a wcielająca się w matkę zabitego żołnierza Błęcka-Kolska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, pokonując uznawaną za faworytkę Joannę Kulig. To obraz obok którego nie da się przejść obojętnie. To historia dziadków reżysera, którzy usiłują pochować syna, ale UB aż trzykrotnie odkopuje trumnę. Rodzina dręczona jest za zdradę systemu. Widzimy tu powojenną Polskę, która jest podzielona na zwolenników nowej władzy czyli radzieckiego reżimu i tych wyklętych, trwających przy tradycji piłsudczykowskiej
• ETER– nominacja dla Andrzeja Chyry do Złotego Szczeniaka. Aktor jest jednym z kilkunastu twórców, którzy w tym roku będą nominowani do Złotych szczeniaków za najlepsze role pierwszo i drugoplanowe.”Eter”-początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem. Cena powodzenia to utrata duszy, ale miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia.
• JAK PIES Z KOTEM- nominacja dla Olgierda Łukaszewicza, za znakomitą kreację w najnowszym filmie Janusza Kondratiuka "Jak pies z kotem".
Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.
Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem. 24 października, odbędzie się projekcja filmu i spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem.
• WIECZÓR ANEGDOT FILMOWYCH - z udziałem gości 7. Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Gwarantujemy, że będzie wesoło, nawet bardzo! 25.10. – czwartek, godz. 17.00 Dolnośląskie Centrum Filmowe
ZŁOTE SZCZENIAKI 2018 –NOMINACJE
Pierwszoplanowa rola kobieca:
1. Joanna Kulig „Zimna wojna”
2. Gabriela Muskała „Fuga”
3. Magdalena Popławska „53 wojny”
4. Grażyna Błęcka - Kolska –„Ułaskawienie”
Pierwszoplanowa rola męska:
1. Andrzej Chyra „Eter”
2. Olgierd Łukaszewicz „Jak pies z kotem”
3. Adam Woronowicz „Kamerdyner”
4. Michał Koterski „7 uczuć”
Drugoplanowa rola kobieca:
1. Aleksandra Konieczna „Jak pies z kotem”
2. Anna Radwan „Kamerdyner”
3. Gabriela Muskała „7 uczuć”
Drugoplanowa rola męska:
1. Janusz Gajos „Kamerdyner”
2. Łukasz Simlat „Fuga”
3. Borys Szyc –„Zimna wojna”