Spacerując legnickimi szlakami filmowymi, poznamy sylwetki najsłynniejszych ludzi kina związanych z miastem, odwiedzimy plenery i obiekty zdjęciowe, które posłużyły jako tło kinematografii, a także posłuchamy, dlaczego dawne kino „Ognisko” było tak ważne dla Dolnego Śląska.
Legnica w okresie PRL była niemal w połowie radziecka, a w połowie polska, ponieważ miał tu swoją siedzibę Sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Przez kilkadziesiąt lat nazywano ją „Małą Moskwą”. Taki właśnie tytuł nosi słynny melodramat Waldemara Krzystka, rozgrywający się i kręcony w mieście, po którym będziemy wspólnie spacerować, a nagrodzony najważniejszymi trofeami w polskim kinie. Wywodzący się stąd reżyser Krzystek ma wielkie zasługi dla filmowej Legnicy. Podobnie jak kilku aktorów, związanych w różnych okresach z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Tutejsza scena teatralna to kuźnia talentów, ale też obiekt zdjęciowy kilku filmów, z jednym oscarowym tytułem na czele.
Legnica zagrała samą siebie w filmach takich, jak „Mała Moskwa”, „Fotograf” Waldemara Krzystka czy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, ale niejednokrotnie występowała też na ekranie w innych rolach, przede wszystkim jako Berlin z okresu II wojny światowej.
Oprowadzanie po jednym z najbardziej filmowych miast w kraju jest częścią projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”. Za spacer odpowiedzialni są Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, a także Tomasz Adamowski – kinoman, pedagog i legniczanin.
Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a partneruje mu DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Film Commission Przystanek Dolny Śląsk. Spacer finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.