Grupa Oto:     Bolesławiec Legnica Środa Śl. WielkaWyspa Wrocław Powiat Wrocławski Nieruchomości Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Legnica
Ratownicy medyczni chcą bezpiecznie pracować. Konferencja w Legnicy

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
W Urzędzie Miasta Legnicy odbyła się (17 grudnia) konferencja pn. „Bezpieczny Ratownik Medyczny na Dolnym Śląsku”. To finał warsztatów dla kilkudziesięciu ratowników medycznych pracujących w zespołach ratowniczych Dolnego Śląska.
 Ratownicy medyczni chcą bezpiecznie pracować. Konferencja w Legnicy

- Cieszę się, że to w Legnicy rozmawiamy i staramy się przeciwdziałać coraz częściej zdarzającym się aktom agresji wobec ratowników i personelu medycznego ze strony osób, którym przybyli oni na pomoc – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Te zagrożenia rosną. A misja ratownicza staje się czasem niebezpieczna. Jednak wciąż nie wahacie się ruszać na ratunek ludzkiego życia i zdrowia. Społeczeństwo Was za to szanuje i ceni. Ponieważ jednak są zagrożenia, Wasza służba musi być bezpieczna i znaleźć środki zapewniające to bezpieczeństwo.

Na konferencję zostali zaproszeni dyrektorzy jednostek ratowniczych z terenu Dolnego Śląska, kierownicy dyspozytorni, ratownicy medyczni, reprezentanci jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych, którzy na co dzień współpracują ze służbami ratującymi zdrowie i ludzkie życie.

Zarówno konferencja, jak i poprzedzające ją warsztaty, podejmowały tematykę asertywności i adekwatnego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, na które są narażeni ratownicy w trakcie codziennej pracy.

Na co dzień szkolą się, udoskonalając swoją wiedzę o ratowaniu zdrowia i życia innych ludzi, a nie o tym, jak obronić siebie. Według statystyk jedną z grup społecznych w sposób szczególny narażonych na zachowania agresywne jest właśnie personel medyczny, w szczególności pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz w zespołach ratownictwa medycznego. Ratownicy podczas podejmowanych interwencji medycznych nie tylko udzielają pomocy ofiarom agresji, ale także sami jej doświadczają i to nie tylko ze strony pacjenta, lecz także osób mu towarzyszących. Jest to problem, o którym coraz częściej słychać w mediach i od samych ratowników z terenu całego kraju. To potwierdza konieczność profesjonalnego szkolenia personelu medycznego w zakresie chociażby psychologii czy technik samoobrony.

Stosowany już projekt wpisuje się w politykę wspierania bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim do 2020 r., w zakresie podniesienie poziomu bezpieczeństwa osobistego, publicznego, zdrowotnego w tym ratownictwa.

Projekt warsztatów i konferencji realizowany jest przez Fundację Ludzie Jesieni, z którymi legnicki samorząd współpracował już wcześniej. Współfinansowany jest z budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


otomedia.pl



o © 2007 - 2026 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Środa 10 czerwca 2026
Imieniny
Bogumiła, Diany, Małgorzaty

tel. 575 878 589
tel. 512 745 851
redakcja@otomedia.pl