
Oringi są stosowane we wszystkich rodzajach aplikacji, w których części mechaniczne łączą się ze sobą, tworząc uszczelnienie. Oringi są skutecznym i niezawodnym uszczelnieniem, które może być wielokrotnie wykorzystywane w różnych zastosowaniach. Oringi są wykonane z takich materiałów, jak kauczuk syntetyczny i kauczuk naturalny. Są one dostępne w szerokim zakresie rozmiarów, durometrów, materiałów, kolorów i innych właściwości w zależności od zastosowania.
Zastosowanie oringów - uszczelnienia techniczne i ich właściwości
Oringi są stosowane w różnych gałęziach przemysłu od wielu dziesięcioleci i udowodniły, że są niezawodnym elementem uszczelniającym części mechaniczne w wysokich temperaturach, wysokim ciśnieniu, w środowisku zanurzonym i korozyjnym. Oringi są wykonywane z różnych typów materiałów, w zależności od konkretnego zastosowania. Rodzaj użytego materiału zależy od tego, jaki materiał ma być uszczelniony, aby mógł być ściśnięty przez oring. O-ring musi być w stanie wytrzymać ciśnienie wymagane do utrzymania właściwego uszczelnienia, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Oringi są produkowane na wiele sposobów, w tym metodą formowania tłocznego, kalandrowania oraz formowania termicznego i ciśnieniowego. Specyficzne potrzeby uszczelnianego materiału decydują o rodzaju materiału, który zostanie użyty do jego uszczelnienia.
Z jakich materiałów produkuje się oringi? EPDM, NBR, FKM, VMQ
Oringi mają wiele zastosowań, począwszy od sprzętu medycznego i naukowego, a skończywszy na wysokiej klasy zegarkach. Oringi mogą być produkowane z wielu różnych rodzajów materiałów, z których każdy ma swoje mocne i słabe strony. Materiał, który wybierzemy, będzie zależał od zastosowania, jakie zamierzamy nadać swojemu Oringowi - O-ringi gumowe najlepiej sprawdzają się w wysokich temperaturach, podczas gdy O-ringi silikonowe są lepsze w uszczelnianiu przed chemikaliami.
Kauczuk jest najczęściej stosowanym materiałem do produkcji O-ringów. Kauczuk naturalny jest pozyskiwany z lateksu i ma szereg pożądanych właściwości. Przede wszystkim jest bardzo elastyczny, co oznacza, że może być wielokrotnie rozciągany bez utraty pierwotnego kształtu. Jest także dość stabilny, co oznacza, że po utwardzeniu (o czym więcej za chwilę) nie ulega degradacji z upływem czasu. Wreszcie, jest bardzo trwały i elastyczny: te cechy sprawiają, że kauczuk naturalny jest dobrym wyborem na o-ringi, które będą narażone na duże obciążenia lub ruchy, takie jak uszczelka silnika lub uszczelka łożyska koła.
-Guma jest najlepszym wyborem, gdy potrzebna jest uszczelka, która będzie trwała przez długi czas i będzie narażona na działanie ciepła lub substancji chemicznych. Uszczelki gumowe mogą być również stosowane w aplikacjach, w których konieczne jest ich ściśnięcie, np. przy montażu w ciasnych miejscach wewnątrz maszyn.
-Guma -EPDM sprawdza się bardzo dobrze w ekstremalnych temperaturach i w środowisku wodnym. Ten typ uszczelek gumowych jest popularny do stosowania w pompach wodnych, urządzeniach przetwórstwa spożywczego i silnikach.
-Poliuretan jest kolejnym dobrym wyborem w przypadku wysokich temperatur lub środowisk korozyjnych. Jest on powszechnie stosowany w maszynach, które muszą wytrzymać ekstremalne temperatury spowodowane tarciem lub przebywaniem w pobliżu silnika lub układu wydechowego. Jest także używany w zastosowaniach, w których występują duże naprężenia i gdzie potrzebne są uszczelki, które nie zużywają się tak szybko jak inne materiały.
A to tylko niektóre z przykładów materiałów używanych do produkcji oringów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton - Kedarix https://kedarix.com/