
Dokładnie 35 lat temu ówczesny Dyrektor Naczelny Kombinatu Górniczo- Hutniczego Miedzi w Lubinie uroczyście przekazał kopalnię do eksploatacji i wydał zarządzenie na mocy którego „Zakłady Górnicze Rudna w budowie” zostały przekształcone w zakłady eksploatacyjne o nazwie Zakłady Górnicze „Rudna” w Polkowicach.
Zakłady Górnicze „Rudna" to dziś największa kopalnia miedzi w Europie i jedna z największych kopalń głębinowych rudy miedzi na świecie. Obszar wydobycia obejmuje 77,8 km2 i pracuje w niej niemal 4500 osób. Eksploatowane tam złoże ma najwyższą miąższość wśród kopalń KGHM. Średnio wynosi ona 5 metrów, ale w niektórych miejscach sięga nawet 26 metrów. Stąd charakterystyczne dla tej kopalni wysokie komory eksploatacyjne. Wydobycie w „Rudnej" prowadzone jest na głębokościach 900-1200 metrów. Średnia zawartość miedzi w rudzie wynosi 1.92 procent. W ciągu doby górnicy urabiają 41 570 ton rudy co w ciągu roku daje około 13 milionów ton. W kopalni działa, uruchomiona w maju 2007 roku, największa w Europie podziemna instalacja klimatyzacyjna.
- Budowa kopalni „Rudna” była jedną z najważniejszych inwestycji polskiego górnictwa lat siedemdziesiątych. Na tyle ważną, że naradom związanym z nią przewodniczył zazwyczaj Minister Przemysłu Ciężkiego lub jego zastępca – mówi Przemysław Ziółek z departamentu PR KGHM. - W momencie powstawania należała do najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. W „Rudnej” pojawiły się na przykład urządzenia, które nie były dotąd wykorzystywane w żadnej innej kopalni. Nowością był na przykład zaprojektowany przez pracowników PeBeKi kombajn szybowy KBSz-1. Poprawił on warunki pracy górników i pozwolił 1,5-krotnie zwiększyć wydajność. Ciekawostką do dziś chętnie wspominaną było także opuszczenie w lutym 1976 roku na dół kopalni czołgu T-34. Służył on do obrywania skał odspojonych od calizny.
Zakłady Górnicze Rudna od początku swojego istnienia zwracały baczną uwagę na ochronę środowiska. - W projekcie budowy kopalni znalazły się takie proekologiczne propozycje jak wykorzystanie odpadów flotacyjnych, ochrona powietrza atmosferycznego i odprowadzanie zasolonych wód kopalnianych – mówi Ziółek. - Uruchomione w 1977 roku składowisko „Żelazny Most", do którego spływają odpady flotacyjne z Zakładów Wzbogacania Rud jest najlepszym przykładem tego, że ekologiczne założenia znalazły się nie tylko na papierze projektu budowy kopalni, ale także, że zostały wprowadzone w życie.
Nie można nie doceniać wpływu kopalni na region. Oprócz zapewnienia pracy setkom osób z Zagłębia Miedziowego i poza naszym regionem, ZG Rudna miała ogromny wpływ na rozwój i rozbudowę istniejących dzisiaj ośrodków miejskich. Wraz z rozwojem kopalni i powstawaniem kolejnych szybów, których obecnie jest 11, rozwijały się i Polkowice i sąsiadujące z nimi wsie. Gdyby nie kopalnie tereny Zagłębia Miedziowego znacznie różniłyby się od tego, co dzisiaj możemy oglądać wokół nas.