Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Zabrakło strony przeciwnej

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Przeciwnicy powstania kopalni odkrywkowej zgromadzili się w Miłoradzicach w Gminie Wiejskiej Lubin, by wspólnie z władzami głośno zaprotestować. Dzisiaj, w Centrum Kultury Muza odbyła się konferencja, na której gościła również delegacja z Gubina, zagrożonego odkrywką.
Zabrakło strony przeciwnej

Pomimo tego, że wcześniej zapowiedzieli swoją obecność, do Miłoradzic nie przyjechał żaden z przedstawicieli lobby węglowego. Mieszkańcy takim zachowaniem byli co najmniej zniesmaczeni. Wybierając się do Miłoradzic chcieli usłyszeć konkretne informacje – o tym, czy kopalnia powstanie, a jeżeli tak, kiedy może to nastąpić i o tym czy muszą zostawić swoje domy i dotychczasowe życie.

Żadna odpowiedź nie padła. Jedynie na antenie Polskiego Radia Wrocław można było przysłuchiwać się rozmowie dziennikarza ze Stanisławem Żukiem, dyrektorem generalnym Kopalni Turów i jednocześnie szefem Związku Pracodawców Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego. Szef węglowego lobby przekonywał, że budowa kopalni to ogromna szansa dla naszego regionu, a złoża zalegające na dotychczas eksploatowanych terenach zaczną się kończyć za około 20 lat, przez co konieczne jest uruchomienie odkrywki na złożu Legnica.

Przedstawiciele gmin nie chcą jednak do tego dopuścić, choć jak przekonują przeciwko samej kopalni nie maja nic, przeraża ich jednak wydobycie metoda odkrywkową i właśnie przeciwko niej występują.

Dzisiaj w lubińskim Centrum Kultury Muza po raz kolejny wójtowie spotkali się by wyrazić swój sprzeciw.

- Już w 78 roku były plany wydobycia złoża, z którymi mamy do czynienia dzisiaj – mówiła wójt gminy Lubin Irena Rogowska. – Opisy do tego projektu, już wtedy mówiły o tym, że może to być katastrofa ekologiczna, że efekty są nie do przewidzenia. Tak pisano 31 lat temu, kiedy nie było ani jednego nowego obiektu wybudowanego. Uważam, że właśnie wtedy należało rozważać ochronę złoża, a nie pozwolić na taki rozwój i taka urbanizację terenu i dzisiaj to wszystko zniszczyć. Nie sprzeciwiamy się kopalni, sprzeciwiamy się metodzie jaką chce się zastosować przy realizacji tej inwestycji. Metoda odkrywkowa jest metoda inwazyjną, degradującą środowisko.

Na spotkaniu obecna była również delegacja mieszkańców przygranicznego Gubina, którzy również walczą z planowanym wydobyciem metodą odkrywkową.

- Do niedawna nasz wójt był strasznym przeciwnikiem kopalni, dlatego że miejscowość, z której ja pochodzę leży dwa kilometry od odkrywki i wiem z własnego doświadczenia jak wygląda burza piaskowa, która niesie tony pyłu. 10 kilometrów od domów mamy elektrownię, która wytwarza substancje promieniotwórcze. To jest totalna zagłada – mówiła Dorota Bruger-Wasilewska z Gubina. – Na początku ta odkrywka była 35 kilometrów od nas. Nasz wójt walczył z ta odkrywką, poruszył Warszawę, wszystko. Dostaliśmy odszkodowania, dostaliśmy pieniądze na wodociągi. U nas się drzewa nie przyjmują, nawadniamy się sztucznie, bo to jest niemiecka odkrywka. Teraz planuje się otwarcie kopalni na złożu w Gubinie i wójt stał się wielkim orędownikiem tego pomysłu. Nie pamięta już tego, jaka to jest degradacja, jakie to piekło dla ludzi. Mówienie nam o bezpieczeństwie energetycznym kraju i obciążanie nas tym, że my coś blokujemy jest utopią. Nie można nas w ten sposób traktować i wmawiać, że musimy się poświęcić.

Przedstawiciele gmin w naszym regionie nie składają broni. W najbliższy piątek zaplanowano kolejny protest, tym razem w Spalonej. Początek o godzinie 15.00.


Ewa Chojna



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 25 kwietnia 2024
Imieniny
Jarosława, Marka, Wiki

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl