Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Legnica
Ballada o "Mieście" Zakaczawiu

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Inny na jego miejscu poszedłby już na emeryturę i miałby wszystko w głębokim poważaniu. Ale nie Głomb. Bo gdyby stanął w miejscu, nie byłby sobą.

On musi iść dalej, pokazać innym, że wbrew prawom fizyki można świat obrócić do góry nogami - tak, by uczynić go lepszym i piękniejszym. Tym światem dla Głomba jest Zakaczawie, miejsce tragiczne, a zarazem magiczne.

Brudne, ale dumne

Jacek Głomb to w Legnicy persona znana i nietuzinkowa. Przez jednych uwielbiany i szanowany, przez drugich znienawidzony i mocno krytykowany. Dla jednych kontrowersyjny i ekscentryczny, a przez to przez innych podziwiany. Jako dyrektor teatru osiągnął bardzo wiele, nikt już nie nadąża za nagrodami, które sypią się na Modrzejewską. Inny na jego miejscu poszedłby już na emeryturę i miałby wszystko w głębokim poważaniu.

Fot. Wincenty Kołodziejski

Ale on nawet nie chce słyszeć o „wesołym życiu staruszka”. Bo przecież tyle jest jeszcze do zrobienia. Chce wszystkim udowodnić, że wbrew prawom fizyki można świat obrócić do góry nogami - tak, by uczynić go lepszym i piękniejszym. Tym światem dla niego jest Zakaczawie. Dzielnica, w której zrodziła się opowieść o Benku Cyganie. Świat zapuszczony i zaniedbany, świat, o którym wszyscy zapomnieli. Świat, gdzie nawet diabłu nie chce się mówić dobranoc, gdzie pies z kulawą nogą się nie zapuszcza, gdzie nawet ptaki nie zawracają. To dzielnica cudów, jak o niej mówią legniczanie. To miejsce, do którego odstrzelony w garniturek od Armaniego ważniak raczej się nie zapuszcza. To miejsce, którego przebogatą historię już dawno zapomniano. Miejsce, któremu „wyrwano serce i zamordowano duszę”, jak sam zauważył Jacek Głomb.

Fot. Wincenty Kołodziejski

Brudne i ponure, ale dumne, smutne i samotne, tragiczne, ale magiczne. Takie jest Zakaczawie. Szef teatru Modrzejewskiej postanowił zorganizować Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Miasto” po to, by wskrzesić i uzdrowić miejsca, w których kiedyś tętniło życie, by dzieciakom, które pałętają się po Zakaczawiu zaproponować coś innego, bardziej atrakcyjnego.

Przestrzenie odkrywane na nowo

- Najbardziej zależy mi na tym, by nie była to niszowa impreza ani artystyczna hucpa, ale żeby ten festiwal zostawił w mieście trwały ślad. Bo społecznym celem tego projektu jest ratowanie legnickich miejsc o przebogatej historii, które dziś są żywą ruiną. Skala ludzkiego dramatu na Zakaczawiu jest totalna. Od premiery „Ballady” nie zmieniło się tam nic, a nawet się pogorszyło – mówił na początku lipca dyrektor Teatru Modrzejewskiej, Jacek Głomb.

Fot. Wincenty Kołodziejski

Dziś te zapomniane przestrzenie dyrektor Głomb chce przywrócić do życia, odkryć na nowo. Festiwal zainauguruje premiera sztuki „Łemko”, która odbędzie się w zrujnowanej sali przedwojennego teatru varietes, która później była domem kultury, salą bokserską i halą magazynową pierwszej polonijnej firmy, jaka powstała w mieście. Wraz z jej upadkiem komunalny obiekt stał się zamurowanym pustostanem.

Fot. Wincenty Kołodziejski

- Tej sali zamordowano duszę i wyrywano serce. Chcemy przywrócić jej dawną świetność. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by to miejsce uratować. Nie dla siebie i spektaklu, ale dla mieszkańców Zakaczawia, które przed latem rozsławiliśmy naszą sztuką, ale które zmuszeni byliśmy opuścić – mówił Jacek Głomb.

To właśnie na Zakaczawiu dyrektor Modrzejewskiej chce utworzyć Centrum Edukacji Dzieci i Młodzieży. Najbardziej zależy mu, by festiwal zostawił w mieście trwały ślad.

Fot. Wincenty Kołodziejski

- Bo społecznym celem tego projektu jest ratowanie legnickich miejsc o przebogatej historii, które dziś są żywą ruiną. Jeśli festiwal przyczyni się do uratownia choćby jednego miejsca, będzie to ogromny sukces tego projektu – prognozuje dyrektor Głomb.

O tym, jak dziś wygląda Zakaczawie pokazujemy w naszym fotoreportażu. Festiwal "Miasto" rozpocznie się 13 września i potrwa cztery dni. Redakcja Expressu Legnickiego jest jednym z partnerów medialnych tego przedsięwzięcia.

Program festiwalu „Miasto”

13 września (czwartek)

17.30 – inauguracja festiwalu (duża scena teatru);
19.00 – „Łemko” - Teatr Modrzejewskiej (sala byłego teatru variétés przy ul. Kartuskiej/Kazimierza Wielkiego);
21.00 – „Cztery pory Miasta” - koncert orkiestry Kormorany (dziedziniec Zamku Piastowskiego);

14 września (piątek)

12.00 – „Dramaty Modrzejewskiej”- promocja antologii sztuk powstałych dla Teatry w Legnicy (Caffe „Modjeska”);
16.00 – „Łemko” - Teatr Modrzejewskiej (sala byłego teatru variétés);
18.00 – „Akcja Trypody” - Stalker Teatro, Turyn, Włochy (hala magazynowa byłej „Milany” przy Ściegiennego;
20.00 – „Krwawe wesele” - Teatr Łaźnia Nowa, Kraków-Nowa Huta (były bunkier sowiecki przy ul. Chojnowskiej);

15 września (sobota)

12.00 - „Odczucia czasu – iluzje” - wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (hall Starego Ratusza);
14.00 – „Akcja Trypody" - Stalker Teatro, Turyn, Włochy (hala magazynowa byłej „Milany” przy Ściegiennego;
16.00 – „Przemiana” – Teatraluri Sardapi, Tbilisi, Gruzja (sala byłego WDK przy ul. Nowy Świat);
18.00 – „Wesele” – Lit Moon Theatre Company, Santa Barbara, USA (były Teatr Letni w Parku Miejskim);
20.00 – „Krwawe wesele” - Teatr Łaźnia Nowa, Kraków-Nowa Huta, Polska (były bunkier sowiecki przy ul. Chojnowskiej);

16 września (niedziela)

13.00 – „Wesele” – Lit Moon Theatre Company, Santa Barbara, USA (były Teatr Letni w Parku Miejskim);
15.00 – „Przemiana” – Teatraluri Sardapi, Tbilisi, Gruzja (sala byłego WDK przy ul. Nowy Świat);
17.00 –„1612” – Teatr.doc, Moskwa, Rosja / Ad Spectatores, Wrocław, Polska (hale byłych Zakładów „Hanka”);
17.00 – „Bóg /honor /ojczyzna” Teatru ustausta/2xu , Poznań, Polska (kościół Mariacki);
19.00 – „1612” – Teatr.doc, Moskwa, Rosja / Ad Spectatores, Wrocław, Polska (hale byłych Zakładów „Hanka”);
19.00 – „Bóg / honor /ojczyzna” Teatru ustausta/2xu /Poznań, Polska/ (kościół Mariacki);
21.00 – „Szmaty” - dekoracje i kostiumy teatralne Małgorzaty Bulandy (hala fabryczna na Jagiellońskiej);
22.00 – uroczyste zakończenie festiwalu (hala fabryczna przy ul. Jagiellońskiej).

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Fot. Wincenty Kołodziejski

Dyrektor teatru Modrzejewskiej, Jacek Głomb chce stworzyć na Zakaczawiu centrum edukacji dla dzieci i młodzieży. Fot. Wincenty Kołodziejski


(tom)



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 18 kwietnia 2024
Imieniny
Apoloniusza, Bogusławy, Go?cisławy

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl