Natomiast przy placu Mariackim, również na wystawie plenerowej, przedstawiona jest historia legnickich kolei.
675 lat temu Legnica jako pierwsze miasto na Śląsku opracowała zbiór własnych przepisów mających zabezpieczać mieszkańców przed żywiołem ognia. 150 lat temu powstała w mieście pierwsza zawodowa jednostka straży ogniowej, która wraz z Ochotniczym Ogniowym Związkiem Ratunkowym dbać miała o bezpieczeństwo mieszkańców. 70 lat temu powołano pierwszą polską jednostkę gaśniczą. Była to Miejska Zawodowa Straż Pożarna.
Ekspozycja „Legniczanom na ratunek” na dwunastu planszach przedstawia historię miejskiego pożarnictwa i sposoby walki mieszkańców z tym zagrożeniem. Oprócz bardzo ciekawych zdjęć znajdziemy tu mało znane fakty z dziejów legnickich straży pożarnych.
Wystawa na placu Mariackim obrazuje dzieje legnickiej kolei. Zarówno tej sprzed 170 lat, jak i polskiej. W październiku 2014 roku upłynęła 170 rocznica otwarcia linii kolejowej w Legnicy, która od 70 lat jest obsługiwana przez polskich kolejarzy. Ekspozycja na 18 planszach ukazuje najważniejsze wydarzenia w rozwoju dawnego i współczesnego kolejnictwa w Legnicy.
Obie wystawy, zawierające zdjęcia ze zbiorów Muzeum Miedzi, Fundacji Liegnitz.pl oraz prywatnych kolekcjonerów, przygotowane zostały przez Urząd Miasta Legnicy.