Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Rekordowy Letni Bieg Piastów

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
1370 uczestników - takiej frekwencji na Letnim Biegu Piastów jeszcze nie było! Zwyciężyli Patrycja Bereznowska i Jacek Sobas (ultramaraton na 50 km), Pavel Brydl i Karolina Obstój (półmaraton) oraz Piotr Holly i Elżbieta Kowalewska (11 km).

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Rekordowy Letni Bieg Piastów
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Szybka, ładna, wymagająca trasa przez Góry Izerskie ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie zachwyciły uczestników Jakuszyckiego Ultramaratonu i Półmaratonu, rozegranych w sobotę (26 sierpnia). Rywalizacji w pięknych okolicznościach przyrody towarzyszył wysoki poziom sportowy. Ultramaraton wygrała aktualna mistrzyni świata Patrycja Bereznowska.

W ubiegłym miesiącu w irlandzkim Belfaście zdobyła mistrzostwo świata w biegu 24-godzinnym z najlepszym wynikiem w historii: 258 kilometrów i 339 metrów.

- Start w Letnim Biegu Piastów to dla mnie doskonały trening przed Spartathlonem w Grecji - mówiła na mecie. - Trasa świetna: górska, ale szybka, nadająca się nawet dla takich asfaltowych wyjadaczy, jak ja!

Patrycja wygrała z dużą przewagą, podobnie jak Jacek Sobas, który jednak w rywalizacji mężczyzn musiał długo liczyć się z atakiem Roberta Farona. W pewnym momencie Robert był już tuż za Jackiem, ale ten wtedy przyspieszył i uciekł rywalowi.

Na mecie na Jacka Sobasa czekała partnerka życiowa i podopieczna, jeśli chodzi o treningi: Karolina Obstój.

- Często tu startuję, uwielbiam te tereny, więc moja radość ze zwycięstwa jest tym bardziej większa - dzieliła się wrażeniami za metą.

Pokonała jeleniogórską rewelację Paulinę Janik, dla której start w LBP był elementem przygotowań do startu na dystansie 64 km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Półmaraton mężczyzn wygrał renomowany Czech Pavel Brydl. W pokonanym polu pozostawił m. in. utytułowanego Piotra Hollego, który przyznał za metą, że w szybszym biegu przeszkodziło mu zatrucie pokarmowe. Holly odbił sobie to niepowodzenie w drugim dniu zawodów (27 sierpnia), gdy pewnie wygrał Jakuszycką Jedenastkę. Wśród pań najlepsza okazała się Elżbieta Kowalewska.

Wśród 201 uczestników ultramaratonu, 414 półmaratonu i 411 jedenastki było wielu debiutantów, jeśli chodzi o bieganie w górach, jak również stałych bywalców zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. W gronie tych pierwszy był Jacek Mejer MEZO - znakomity raper i biegacz. Zajął 10 miejsce w półmaratonie, ale musiał się oszczędzać, bo tuż po zakończeniu biegu musiał wskoczyć na scenę, by zaśpiewać dla setek ludzi wypełniających Polanę Jakuszycką. Byli to nie tylko biegacze i ich bliscy, ale wiele innych osób, pragnących ciekawie spędzić czas w pięknym miejscu.

W Letnim Biegu Piastów brało udział także 145 miłośników nordic walking (przeszli rekreacyjnie 11 km), ponadto 107 uczniów przebiegło kilometr w trakcie Wyprawy Zuchów, a 92 przedszkolaków pokonało trasę Biegu Przedszkolaka.

W sumie zanotowano 1370 uczestników, co jest rekordem w pięcioletniej historii zawodów.

- Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w Letnim Biegu Piastów - podsumowuje dyrektor Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz. - Byli to nie tylko zawodnicy, ale i ich rodziny. Taki był nasz cel, właśnie dlatego przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócą do nas za rok!