Z kolei jednostki samorządowe mają szansę na realizację inwestycji, nawet, jeśli w danym roku budżetowym nie dysponują całą kwotę potrzebną na ich sfinansowanie. Jest to możliwe dzięki faktoringowi samorządowemu, który pozwala chronić firmy przed utratą płynności finansowej, a samorządom realizować inwestycje, również długoterminowe.
Faktoring polega na wykupieniu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w czasach spowolnienia gospodarczego, kiedy nie łatwo o kredyt, a kontrahenci oczekują coraz dłuższych terminów płatności. Faktoring oferowany jest na rynku przez większość instytucji finansowych. Jednak banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów z różnych branż, rozszerzają ofertę w tym zakresie, wprowadzając jego wyspecjalizowane formy, np. faktoring samorządowy.
Należności gminy i powiatu
Ta specjalistyczna odmiana usługi finansowej polega na nabyciu wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od jednostek samorządu terytorialnego. Adresowana jest do firm, które prowadzą sprzedaż z odroczoną płatnością, a także potrzebują gwarancji pozyskania finansowania na potrzeby przetargów. Z kolei gminom, powiatom czy województwom umożliwia realizację zakupów i inwestycji, nawet, jeśli w danym roku budżetowym nie posiadają całej kwoty potrzebnej na ich sfinansowanie. Pieniądze na pokrycie zobowiązań wobec przedsiębiorców zapewnia bank poprzez wydłużanie terminów płatności faktur wystawianych przez dostawców i kontrahentów gmin, powiatów, miast czy województw.
– Bank, wykupując faktury, dostarcza firmom środki za realizację inwestycji na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Przedsiębiorstwa, po udokumentowaniu wierzytelności, uzyskują równowartość wystawionych faktur, pomniejszoną o ewentualne koszty – tłumaczy Dariusz Filipek, kierownik zespołu wsparcia sprzedaży faktoringu Deutsche Bank PBC.
Taki produkt dostępny jest np. w banku Millennium, Citibanku Handlowym czy Pekao. W ostatnim czasie również Deutsche Bank PBC wzbogacił ofertę o podobne rozwiązanie. Charakteryzuje się ono tym, że bank, razem z wierzytelnością, bierze na siebie również odpowiedzialność za ewentualne niespłacenie długu. Tym samym kontrahenci jednostek samorządowych nie ponoszą ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika.
Rosnąca liczba inwestycji finansowanych z funduszy europejskich sprawia, że wzrasta również liczba przetargów ogłaszanych przez urzędy. Między innymi dzięki faktoringowi, firmy nie muszą się obawiać skutków luki finansowej pojawiającej się, gdy przedsiębiorstwo musi wydłużać terminy płatności swoim kontrahentom, a tym samym odraczać spłatę swoich faktur. Dla samorządów z kolei, finansowanie w postaci faktoringu samorządowego jest korzystne również dlatego, że nie zwiększa współczynnika ich zadłużenia i umożliwia płynną realizację inwestycji.