Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Legnica
Co grozi za brak ważnego OC?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
OC to podstawowa sprawa, o której powinieneś pamiętać jako właściciel samochodu. Jeżeli posiadasz auto zarejestrowane w Polsce, koniecznie musisz opłacić obowiązkowe ubezpieczenie. Dla przestrogi sprawdź, co Ci grozi za brak aktualnej polisy i upewnij się, że nie warto ryzykować jazdy bez niej.
Co grozi za brak ważnego OC?

Kary finansowe

Posiadanie OC to obowiązek, który dotyczy każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce. Bez względu na markę, rok produkcji, pojemność silnika czy stan techniczny właściciel musi objąć swoje auto ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W przeciwnym razie powinien spodziewać się wysokiej kary finansowej, która jest przyznawana nawet za jeden dzień bez OC.

Co ważne, kontrola policji nie jest obecnie konieczna, żeby nałożyć karę na właścicieli pojazdów bez wykupionego OC. W ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego działa bowiem system, który automatycznie wykrywa samochody nieobjęte obowiązkowym ubezpieczeniem i informacje na ich temat przekazuje do organów uprawnionych do wystawiania grzywny. Kary są naprawdę wysokie, a ich wysokość jest co roku podnoszona i zależy od liczby dni bez polisy oraz typu pojazdu. Dla samochodów w 2017 r. prezentują się następująco:

  • do 3 dni bez OC – 800 zł;

  • 3-14 dni – 2 000 zł;

  • powyżej 14 dni – 4 000 zł.

Jak widać, wysokość i nieuchronność kary UFG za brak OC powoduje, że zwyczajnie nie opłaca się jeździć bez aktualnej polisy. Jeśli liczysz, że jakoś uda Ci się pozostać niezauważonym i oszczędzisz na ubezpieczeniu, zwyczajnie się mylisz i w rezultacie zapłacisz więcej niż koszt OC, które swoją drogą i tak będziesz musiał wykupić.

Wypadek bez OC

Jak wiesz, ubezpieczenie OC chroni przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone przez kierowcę w ruchu drogowym. Nie posiadając go, po spowodowaniu wypadku i zniszczeniu innego samochodu lub – co gorsza – wyrządzeniu obrażeń jego pasażerom, za straty i uszkodzenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. W przypadku poważnych zdarzeń drogowych i wartościowych aut może chodzić o setki tysięcy zł, na które później będziesz pracować przez całe życie. Marna perspektywa, prawda?

Podsumowując, ubezpieczenie OC po prostu opłaca się mieć, bo jego brak powoduje znacznie większe koszty niż jego wykupienie. Dodatkowo pojawia się kwestia ryzyka, jakie ponosi sprawca wypadku, który nie posiada aktualnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście, ceny OC są wysokie, ale nieprzestrzeganie prawa to nie sposób na wyjście z sytuacji. Żeby zmniejszyć obciążenie dla budżetu domowego, znacznie lepiej znaleźć najtańszą ofertę na rynku, w czym pomagają porównywarki internetowe i agenci ubezpieczeniowi.


MRo © 2007 - 2018 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl