Właśnie w ogrodach palmiarni ustawiono planetarium, największą atrakcję jubileuszu, która zabierała zwiedzających na wycieczkę przez układ słoneczny. Można było spojrzeć na najbliższe planety tak, jak byśmy sami oglądali je z pokładu promu kosmicznego. Prezentacja układu słonecznego i pokaz gwiazdozbiorów zgromadziła najwięcej zaciekawionych młodych i starszych legniczan.
Z kolei Teatr Cieni zabierał najmłodszych w 120-letnią przeszłość, do czasów powstawania palmiarni. Tu pokazy odbywały się co godzinę. Były też koncert jubileuszowy z tortem urodzinowym, rodzinne zdjęcia oraz wpisy do księgi pamiątkowej, samodzielne wykonywanie gadżetów okolicznościowych i wiele innych niespodzianek.
Gości witał i częstował tortem prezydent Tadeusz Krzakowski. – Przed kilku dniami obchodziliśmy wielkie imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny. Dziś świętujemy urodziny, bardzo poważny wiek naszej palmiarni, którą wciąż odmładzamy – powiedział, zapraszając do dobrej zabawy.
Warto z okazji jubileuszu przypomnieć wydarzenie z 1927 roku, kiedy to podczas wielkiej wystawy ogrodniczej GUGALI planetarium pod dachem palmiarni również okazało się hitem wystawy.
Zainstalowano tam aparat projekcyjny, wynajęty z zakładów optycznych Zeissa w Jenie. W kopule palmiarni na wysokości 13 m umieszczono służący do prezentacji ekran, wykonany ze specjalnego tworzywa. Legniczanie i ich goście jako jedni z pierwszych, po mieszkańcach Monachium, Mannheim, Barmen, Dusseldorfu, Lipska, Drezna, Berlina i Wiednia, mieli okazję obserwacji na sztucznym firmamencie ruchów gwiazd. Projektor dawał możliwość oglądania gwiazd za dnia oraz prześledzenia w ciągu kilku minut procesów, które w rzeczywistości trwają dni i lata. W ciągu 100 dni trwania wystawy sprzedano75 tys. biletów wstępu do planetarium.