Legnica jest wyjątkowym miejscem na Dolnym Śląsku. Miasto w okresie PRL niemal w połowie było radzieckie, a w połowie polskie, ponieważ tutaj miał swoją siedzibę Sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. To właśnie Legnicę nazywano przez kilkadziesiąt lat „Małą Moskwą”. Taki właśnie tytuł nosi słynny melodramat Waldemara Krzystka, rozgrywający się i kręcony w mieście, po którym będziemy wspólnie spacerować. Wywodzący się stąd reżyser Krzystek ma wielkie zasługi dla filmowej Legnicy. Podobnie jak kilku aktorów, związanych w różnych okresach z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Tutejsza placówka teatralna to kuźnia talentów, ale też obiekt zdjęciowy kilku filmów, z jednym oscarowym tytułem na czele.
Drugie co do wielkości miasto Dolnego Śląska grywa siebie w filmach takich, jak „Mała Moskwa”, „Fotograf” Waldemara Krzystka czy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, ale niejednokrotnie występuje też na ekranie w innych rolach, przede wszystkim jako Berlin z okresu II wojny światowej. Gdzie filmowcy odtwarzają stolicę Niemiec w Legnicy? Na potrzeby jakiego filmu został tutaj zbudowany Checkpoint Charlie? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na Legnicki Spacer Filmowy (28 sierpnia, godz. 17:00, start spod dawnego kina „Ognisko” przy ul. Skarbowej 1). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Oprowadzanie odbywa się jako część projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”. Za spacer odpowiedzialni są Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, a także Tomasz Adamowski – kinoman, pedagog i legniczanin. Pozostałe oprowadzania odbędą się po Wałbrzychu (7 września) i po Bystrzycy Kłodzkiej (26 września).